Filings complete for April 2 election

Posted on Tuesday, January 29, 2013 at 9:26 am

Filing has ended for the offices subject to the April 2,  2013 election. Here are the candidates for the respective seats.

Elsberry Special Road District Commissioner (Three Year Term Vote For One)

Jackie Briscoe, Larry Lehmkuhl, both of Elsberry.

Lincoln County R-ll School District Directors (Three Year Term Vote For Two)

Mike Bange, Alan Lagemann, Glenda M. Martin.

Lincoln County R-lll School District Directors (Three Year Term Vote For Two)

Dan Busekrus, Randy Siebert, Dale Black, Darrell Gutermuth, 

Pike County R-lll School District Directors (Three Year Term Vote For Two)

Bob Danuser, Daniel Street, Don Gerken, Jr., Robert Hall, Kim Hunter

Pike County R-lll School District Directors (One Year Unexpired Term Vote For One)

Raymond C. Abel, Greg Talbert, Melaney Magruder Mathis, 

Wright City R-ll School District Directors (Three Year Term Vote for Two)

Austin Jones, Mary E. Groeper, Daniel J. LaMartina, Rodney G. Smith.

City Of Troy Alderman Ward I (Two Year Term Vote For One)

Ron Sconce.

City Of Troy Alderman Ward II (Two Year Term Vote For One)

Lisa M. Anderson, Lance Oerter. 

City Of Troy Alderman Ward III (Two Year Term Vote For One)

Dennis Detert. 

City Of Troy Alderman Ward III (One Year Unexpired Term Vote For One)

Todd Walker, Ron Walters. 

City Of Moscow Mills Alderman Ward I (Two Year Term Vote For One)

Mark Schuette. 

City Of Moscow Mills Alderman Ward II (Two Year Term Vote For One)

Mary Lou Jung. 

City Of Winfield Mayor (Two Year Term Vote For One)

Patricia (Pat) Grimier,   David Goodwin.  

City Of Winfield Alderman Ward I (Two Year Term Vote For One)

Art Wickham.

City Of Winfield Alderman Ward II (One Year Unexpired Term Vote For One)

Larry Cudney, Eugene Madsen.

City Of Winfield Alderman Ward II (Two Year Term Vote For One)

Ruby A. Stonebraker, Joyce Payer. 1

City Of Elsberry Alderman Ward I (Two Year Term Vote For One)

Terrie Harper. 

City Of Elsberry Alderman Ward II (Two Year Term Vote For One)

Thomas R. Kinion, Kevin M. Hill. 

City Of Elsberry Alderman Ward III ( Two Year Term Vote For One)

No Candidate Filed

City Of Elsberry City Collector (One Year Unexpired Term)

Rachel Heitman-Reed. 

City Of Hawk Point Alderman at Large (Two Year Term Vote For Two)

Bryan Margedant, Mutemah Sinclair, Jenni Crigger.

City Of Old Monroe Alderman Ward I (Two Year Term Vote For One)

Debora Roberts. 

City Of Old Monroe Alderman Ward II (One Year Unexpired Term Vote For One)

Martha Behle. 

City Of Old Monroe Alderman Ward II (Two Year Term Vote For One)

Donald Jackson. 

City Of Silex Mayor (Two Year Term Vote For One)

David E. Rice, Justin Spanier.

City Of Silex Alderman at Large (Two Year Term Vote For Two)

Jamey Cockrell, No Other Candidate Filed.

City Of Foley Alderman Ward I (Two Year Term Vote For One)

Kathleen S. Schimpf,  Kenneth E. Lesley Jr. 

City Of Foley Alderman Ward II (Two Year Term Vote For One)

Tory Cameron, Keith Aubuchon. 

Village Of Fountain ‘N’ Lakes Trustee (Two Year Term Vote For Two)

Karen Marvel, Jammie Moore, John W. (Jack) Colyer.

Village Of Chain of Rocks Trustee (Two Year Term Vote For Two)

Ray Hoelting, Roger Hoeckelmann.

Village Of Truxton Trustee (Two Year Term Vote For Three)

Tiffany Sauer, John M. Mills, Linda L. Mills. 

Village Of Whiteside Trustee (Two Year Term Vote For Two)

Murray Phillips, Eloise Slaughter. 

The Elsberry R-II School District and the Winfield R-IV Schools will also have issues on the ballot. 

Headlines of the Day