Results from Trojan Invitational meet

Posted on Monday, May 6, 2013 at 8:48 am

Due to weather, the Troy Invitational Track Meet was pushed back one day but several teams answered the call for the competition. The following are some of the highlights for several Troy athletes.

 

Girls:

100 Meter Dash: Alexia Kramer (5th, 14.91); Amanda Morice (7th, 15.37).

200 Meter Dash: Rachel Sullivan (1st, 27.31).

400 Meter Dash: Rachel Sullivan (1st, 62.10); Morgan Hartwig (3rd, 65.02).

800 Meter: Rebecca Ashburn (4th, 2:41.43); Nikki Haney (5th, 2:41.81).

1600 Meter Run; Riley Fader (1st, 5:42.52); Elizabeth Edwards (4th, 6:08.73).

3200 Meter Run: Riley Fader (2nd, 12:12.01); Nikki Haney (4th, 13:35.23).

100 Meter Hurdles: Wendy Benhardt (5th, 21.51); Alexia Kramer (6th, 22.68).

300 Meter Hurdles: Wendy Benhardt (5th, 59.15).

4×100 Meter Relay: Kiersten, Otte, Amanda Morice, Jesse Hollenbeck, Destiny Law (3rd, 56.55).

4×200 Meter Relay: Otte, Stefanie Richterkessing, Hollenbeck, Law (3rd, 1:57.51).

4×400 Meter Relay: Otte, Richterkessing, Law, Sullivan (1st, 4:26.50).

4×800 Meter Relay: Sullivan, Edwards, Fader, Hartwig (1st, 10:17.41).

High Jump: Brooke Skopec (6th, 4-4).

Pole Vault: Shelby Saal ( 2nd, 7-6); Kaitlin Marhanka (6th, 6-6).

Long Jump: Hollenbeck (4th, 14-2); Nichole Schulte (5th, 14-1).

Triple Jump: Hollenbeck (2nd, 30-0); Schulte (4th, 29-3).

Shot Put: Leah Colbert (1st, 38-3); Bri Livingston (2nd, 33-8 ½).

Discus: Colbert (1st, 113-3); Livingston (6th, 90-7).

Troy placed first in the meet with 179 points followed by Wentzville Holt (154 ½).

 

Boys:

100 Meter Dash: Ben Krause (5th, 11.56); Cain Vehige (12th, 12.78).

200 Meter Dash: Krause (2nd, 22.78); Alec Bauer (9th, 25:21).

400 Meter Dash: Ross Jones (3rd, 55.87); Avery Suits (8th, 59.13).

800 Meter:Dan Meyers (2:18.52); Suits (12th, 2:41.82).

1600 Meter: Pedro Monita (6th, 5:13.77); Brandon Hutchison (9th, 5:22).

3200 Meter: Monita (5th,11:24.55); Josh Ignotz (8th, 11:58.23).

100 Meter Hurdles: Jeff Fennewald (11th, 20.24); Nick Rohde (20.34).

300 Meter Hurdles: Rodhe (2nd, 46.40); John Itinger (3rd, 46.50).

4×100 Meter Relay: Alec Bauer, Krause, Jones, Matt Brooks (3rd, 46.25).

4×400 Meter Relay: Brooks, Vehige, Jones, Itinger (3rd, 3:44.97).

4×800 Meter Relay: Brooks, Meyers, David Hill, Monita (2nd, 9:00.12).

High Jump: Itinger (7th, 4-10).

Pole Vault: Fennewald (1st, 10-6); Hutchinson (10th, 8 ft.)

Long Jump: Cain Vehige (7th, 17-3 ½); Logan Rapien (11th, 16-05 ¾).

Triple Jump: Rapien (5th, 34-03).

Shot Put: Cody Miller (1st, 41-06); Johnny Pulliam (2nd, 41-04).

Discus: Miller (2nd, 130-05 ½); Andy Starr (8th, 102-10 ½).

The boys placed second with 110 points with Fort Zumwalt East runner-up with 110 points.

Headlines of the Day